Odliczymy wydatki na nieskończoną inwestycję
Firmy wrzucą w koszty wydatki na przedsięwzięcie, z którego zrezygnowały. Ale dopiero wtedy, gdy taką inwestycję sprzedadzą albo zlikwidują
Koszty inwestycji, co do zasady, powiększają wartość środka trwałego, więc są rozliczane poprzez odpisy amortyzacyjne. Do końca tego roku art. 23 ust. 1 pkt 35 ustawy o PIT mówi, że w sytuacji gdy doszło do zaprzestania prac i nie nastąpiło wytworzenie (ulepszenie) środka trwałego, poniesione wydatki nie mogą być kosztem uzyskania przychodów.
Kosztami zaniechanych inwestycji są te wydatki, które w razie ukończenia przedsięwzięcia uwzględnione byłyby w wartości początkowej środka trwałego. Są to koszty nie tylko bezpośrednio związane z wytworzeniem środka trwałego, ale również pośrednie, podwyższające jego wartość, takie jak: prowizje, odsetki, opłaty za specjalistyczne usługi.
W praktyce wątpliwości budziło to, jak należy traktować koszty inwestycji zaniechanej, lecz sprzedanej. Moim zdaniem w razie sprzedaży niedokończonej inwestycji poniesione wydatki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta