Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zmiana raty kredytu z podatkowymi skutkami

29 grudnia 2008 | Dobra firma | Adam Bartosiewicz

Jeśli w przyszłym roku firmie wzrośnie rata pożyczki walutowej, zaliczy różnicę do kosztów. Jeśli się zmniejszy, wykaże przychód

Zmiana ta dotyczy klauzul waloryzacyjnych opartych na kursie waluty obcej. Na ich podstawie pożyczkobiorca (kredytobiorca) zobowiązuje się do spłaty kwoty głównej pożyczki (kredytu) będącej równowartością określonej w walucie obcej sumy – takiej samej na dzień jej zaciągnięcia oraz spłaty. W wyniku stosowania klauzul waloryzacyjnych kwota główna pożyczki (kredytu) – w złotych – może się zmienić.

Różnice neutralne...

Do tej pory przyjmowano, że różnice między nominalną kwotą pożyczki a zwaloryzowaną spłatą nie wywierają skutków podatkowych. Przykładowo NSA w wyroku z 9 maja 2000 r. (III SA 1804/99) stwierdził: „Niezasadny jest pogląd, że koszty poniesione na spłatę pożyczki w walucie polskiej, której kwota była większa niż jej wartość nominalna poprzez jej waloryzację wyrażoną w markach niemieckich, należy uznać za koszt uzyskania przychodu”.

Z kolei w wyroku z 16 czerwca 1997 r. (I SA/Wr 1642/96) NSA podkreślił: „dopłaty waloryzacyjne z tytułu umowy pożyczki nie stanowią »innego źródła« przychodów w rozumieniu art. 20 ust. 1 ustawy o PIT, nie są również...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8203

Spis treści
Zamów abonament