Banki muszą same dbać o reputację
Ze Stanisławem Kluzą, przewodniczącym Komisji Nadzoru Finansowego, rozmawiają Monika Krześniak i Jakub Kurasz
Rz: Czym zakończyło się postępowanie KNF w sprawie raportu JP Morgan dotyczącego prognoz walutowych? Czy to prawda, że KNF zwrócił się w tej sprawie do brytyjskiego nadzoru finansowego?
Stanisław Kluza: Sprawa jest w toku, dlatego wolałbym jej nie komentować. Ale mogę dodać, iż uważnie przyglądamy się działaniom JP Morgan na rynku finansowym w Polsce i monitorujemy m.in. operacje tej instytucji na GPW. Przeprowadziliśmy działania wyjaśniające w sprawie zakończenia sesji giełdowej z 12 listopada, tzw. fixingu cudów, w którym swój udział miał JP Morgan. Efektem tych działań było złożenie zawiadomienia do prokuratury. I ją należy pytać o dalszy ciąg tej sprawy.
Inną kwestią są analizy i raporty JP Morgan odnoszące się do parametrów ekonomicznych, w tym do kursu walutowego. Tą sprawą zajęło się Ministerstwo Finansów. Nadzór dokonał własnej analizy. Z naszych wyliczeń wynika, że autorzy raportu przyjęli błędne założenia przy wyliczaniu tzw. poduszki finansowej dla Polski. Sądzę jednak, że instytucja ta sama powinna ocenić, w jakim stopniu wpływa to na jej reputację. Warto pamiętać, że nierzetelne analizy obniżają wiarygodność ich autorów.
Czy podziela pan pogląd, że celem tego raportu, który uznał złotego za najbardziej zagrożoną kryzysem walutę w regionie, mogło być jej spekulacyjne osłabienie?
Uczestnicy rynku, zwłaszcza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta