Umowy z jedynym wspólnikiem (akcjonariuszem) już bez notariusza
Jedną z istotnych zmian w kodeksie spółek handlowych jest, niestety tylko częściowa, liberalizacja wymogów formalnych w wypadku umów zawieranych przez spółkę kapitałową z jej jedynym wspólnikiem (akcjonariuszem) – piszą radca prawny zarządzający firmą prawniczą KWAŚNICKI Kancelaria Prawna oraz prawniczka w Kancelarii Radcy Prawnego Krzysztofa Falkiewicza
Artykuł 173 k.s.h. dotyczy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w której wszystkie udziały przysługują jedynemu wspólnikowi albo jedynemu wspólnikowi i spółce (dalej: spółka jednoosobowa). Dotąd przepis ten określał wymogi, które powinny spełniać oświadczenia woli składane spółce przez jedynego wspólnika.
Przewidywał on w § 1 – i tak pozostanie, gdyż w tym zakresie regulacja nie została zmieniona – iż w takim wypadku „wystarczy” zachowanie formy pisemnej pod rygorem nieważności. § 2 natomiast ustanawiał wymóg zachowania formy pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym w wypadku czynności przekraczających zwykły zarząd, z kolei z § 3 wynikało, iż jeśli tak stanowił przepis szczególny, konieczne było zachowanie formy aktu notarialnego.
Nowelizacja k.s.h. z 23 października (DzU nr 217, poz. 1381) spowodowała, iż bez względu na to, jakich spraw dotyczy oświadczenie woli wspólnika, powinno mieć ono formę pisemną pod rygorem nieważności (chyba że będzie dotyczyło czynności, w wypadku których inne przepisy wymagają wyższej formy szczególnej, jak np. przy zbyciu nieruchomości).
Warto wspomnieć, iż uwagi poczynione na gruncie regulacji dotyczącej spółek z o.o. mają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta