Kiedy warto zawrzeć umowę przedwstępną
Pracodawcy i pracownicy przed zawarciem umów o pracę podpisują umowy przedwstępne. W jakich przypadkach w stosunkach pracy uzasadnione jest ich zawieranie?
Odpowiada Andrzej Maj, radca prawny KPMG D. Dobkowski
Kryteria i cele, którymi kierują się strony stosunku pracy, decydując się na wybór takiej umowy zobowiązującej do zawarcia umowy o pracę, są różne. Na takiej podstawie pracownik uzyskuje zapewnienie od pracodawcy, że w późniejszym terminie zostanie zatrudniony na warunkach ustalonych w umowie przedwstępnej. Z kolei pracodawca na tej podstawie może liczyć, że dany specjalista będzie realizował swoje umiejętności w jego firmie, a nie u konkurencji. Ponadto ma on gwarancję, że jeśli poniesie określone koszty związane ze stworzeniem stanowiska pracy dla tej osoby, będzie mógł domagać się zapłaty odszkodowania z tego tytułu, w sytuacji gdy odmówi ona zawarcia umowy przyrzeczonej. Jest to dla pracodawcy ważne, szczególnie w sytuacji, kiedy koszty inwestycji z tego tytułu są znaczne.
Kiedy jednak należy zawrzeć umowę przedwstępną? Strony przecież mogą podpisać normalną umowę o pracę, ustalając w niej jedynie późniejszy termin jej obowiązywania.
Rzeczywiście, umowa przedwstępna...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta