Jak złożyć protest w przetargu
Firma nie musi się godzić na decyzje podjęte w przetargu, jeśli są niezgodne z przepisami. Pierwsze, co powinna wtedy zrobić, to wystosować protest
Prawo do złożenia protestu przysługuje każdemu przedsiębiorcy startującemu w przetargu, a na wcześniejszych etapach (np. publikacji ogłoszenia o zamówienia) także tym, którzy dopiero zastanawiają się nad wzięciem w nim udziału.
Protesty mogą dotyczyć każdej niezgodnej z przepisami czynności podjętej przez zamawiającego, a także zaniechania czynności, do której prawo zobowiązuje. W praktyce najczęściej związane są z:
- treścią ogłoszenia,
- zawartością specyfikacji istotnych warunków zamówienia,
- niewłaściwą oceną ofert i wyborem tej najkorzystniejszej.
Spóźnieni nie mają racji
Powszechnym błędem popełnianym przez przedsiębiorców jest spóźnianie zarzutów. Wyznaczone w prawie zamówień publicznych (dalej: pzp) terminy na składanie protestów są zawite, co oznacza, że nie można ich przywrócić. Mówiąc wprost – jeśli wykonawca nie zdąży w terminie, jego protest zostanie odrzucony bez badania zasadności podniesionych w nim zarzutów.
Jeśli więc zauważysz jakąś nieprawidłowość, nie czekaj, tylko reaguj jak najszybciej. Na kolejnym etapie przetargu nie będziesz już mógł się cofnąć.
PrzykładW ogłoszeniu o przetargu tak sformułowano warunki, że dyskryminują one niektórych wykonawców, a innych faworyzują.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta