W 2009 r. zapłacimy niższe podatki, a urzędnicy uprzedzą o kontroli
Nowa skala podatkowa w ustawie o PIT, możliwość zaliczania do kosztów zaniechanych inwestycji, koniec podwójnego podatku od użyczanej nieruchomości – to tylko niektóre korzystne dla podatników zmiany, które weszły w życie 1 stycznia 2009 r.
Z początkiem roku zaczęło obowiązywać wiele rozwiązań, na które od dawna oczekiwali podatnicy. Warto się z nimi zapoznać, aby w pełni korzystać z nowych praw.
Nie zgadzasz się, to nie płacić
Dotychczas podatnik musiał płacić podatek wynikający z decyzji, nawet gdy się z nią nie zgadzał i zamierzał składać odwołanie. Od 1 stycznia zasada ta uległa zmianie. Zgodnie z nowymi rozwiązaniami decyzja nieostateczna, nakładająca na stronę obowiązek podlegający wykonaniu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, nie podlega wykonaniu. Niestety, od tej korzystnej dla podatników reguły przewidzianych jest wiele wyjątków. Organ podatkowy będzie mógł nadać decyzji rygor natychmiastowej wykonalności, m.in. gdy:
- podatnik nie posiada majątku o wartości odpowiadającej wysokości zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę, na którym można ustanowić hipotekę przymusową lub zastaw skarbowy, które korzystałyby z pierwszeństwa zaspokojenia,
- adresat decyzji dokonuje czynności polegających na zbywaniu majątku znacznej wartości,
- okres do upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego jest krótszy niż trzy miesiące.
Wstrzymanie wykonania decyzji nie pozbawia strony możliwości dobrowolnego wykonania decyzji. Warto to rozważyć, bo wstrzymanie wykonania decyzji nie ma wpływu na naliczanie odsetek za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta