Budynek lepiej postawić, kupić czy wynająć?
Odpowiedzi na to pytanie szuka niejeden przedsiębiorca. Nie jest ona łatwa. Wszystko zależy bowiem od konkretnych okoliczności i tego, co chcemy uzyskać
Jednym z czynników, który niewątpliwie ma wpływ na podejmowaną decyzję może być ekonomiczna kalkulacja miesięcznych kosztów najmu lub odsetek od kredytu na nabycie lokalu. Kolejny to chęć lub możliwość zaangażowania kapitału lub ograniczenie wysokości ryzyka dla udziałowca. Przykładowo w razie upadłości firmy – spółka, a więc pośrednio udziałowiec – traci własność nieruchomości. Koszty ewentualnego bankructwa są mniejsze, gdy spółka korzysta z nieruchomości na podstawie umowy najmu.
Zanim podejmiemy decyzję, sprawdźmy więc, z czym każda z tych form nabycia prawa do nieruchomości jest związana.
Najem zwiększy koszty podatkowe
Opłaty za najem są zwykle bieżącymi kosztami uzyskania przychodów. Najczęściej czynsz najmu jest płacony miesięcznie z góry. W takim wypadku czynsz będzie stanowił bieżący koszt uzyskania przychodów w momencie zaksięgowania faktury.
Jest to co do zasady koszt pośredni. Z tego względu może być zaliczony do kosztów podatkowych w momencie zaksięgowania faktury. Gdy zapłacona kwota dotyczy okresu przekraczającego rok podatkowy, koszty należy zaliczać proporcjonalnie do trwania umowy najmu.
Opłaty na różnego rodzaju modernizacje lokalu ponoszone przez korzystającego nie mogą być zaliczone bezpośrednio do kosztów uzyskania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta