Zapłać pracownikom wyższą pensję minimalną
Przedsiębiorcy muszą udzielać zatrudnionym u nich kobietom, które oczekują dziecka, dłuższego urlopu macierzyńskiego. Jeśli natomiast udowodni się im dyskryminację personelu, zapłacą za to wyższe, niż jeszcze w grudniu, odszkodowanie
Pracodawca nie może ani wypowiedzieć, ani rozwiązać stosunku pracy z pracownikiem rodzicem, który jest uprawniony do korzystania z urlopu wychowawczego, a który zamiast tego złożył wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy z tytułu opieki nad dzieckiem. Taką ochronę daje zatrudnionym nowelizacja kodeksu pracy z 6 grudnia 2008 r., której przepisy obowiązują od 1 stycznia nowego roku.
Parasol ochronny na rok
Co więcej, zgodnie z nimi przełożony nie może zwolnić z pracy tego podwładnego do czasu, gdy podejmie on decyzję o powrocie do poprzedniego wymiaru czasu pracy. Zatrudniony jednak nie może w nieskończoność przeciągać takiego okresu ochronnego. Ten bowiem może trwać nie dłużej niż przez łączny okres 12 miesięcy.
Wyjątkowe rozstanie
Mimo że pracownik jest chroniony przed zwolnieniem przez pierwszy rok pracy w obniżonym wymiarze, nie oznacza to, że jego szef w ogóle w tym czasie nie może się z nim pożegnać. Znowelizowane przepisy kodeksu pracy przewidują bowiem wyjątki od tej zasady. Zgodnie z nimi pracodawca, który ogłasza upadłość lub likwiduje firmę, może rozwiązać umowę z podwładnym pozostającym w okresie ochronnym. Ma do tego prawo także wtedy, gdy zajdą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Wtedy chronionego zwolni dyscyplinarnie.
PrzykładFirma
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta