Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Powrót do złych ulic

21 lutego 2009 | Plus Minus | Barbara Hollender
Danny Boyle na planie filmu „Slumdog. Milioner z ulicy”
źródło: Fotorzepa
Danny Boyle na planie filmu „Slumdog. Milioner z ulicy”

Danny Boyle, twórca filmu „Slumdog. Milioner z ulicy”, jest w tym roku zdecydowanym faworytem oscarowego wyścigu

Zaczynał karierę jako reżyser niszowych, kontrkulturowych filmów, po czym – kupiony przez wielkie amerykańskie studia – stał się specjalistą od hollywoodzkich przebojów. Powtarza, że najważniejsza w kinie jest wiarygodność, ale nakręcił obrazy o aniołach, astronautach przyszłości i epidemii spowodowanej przez wirus, który zabija połowę brytyjskiej populacji.

Dzisiaj stara się pogodzić wodę z ogniem. Jego „Slumdog. Milioner z ulicy” to film z ambicjami, który triumfalnie kroczy przez ekrany świata.

Boyle opowiedział historię młodego Hindusa, który idzie jak burza w telewizyjnym show „Milionerzy”. Wszystkiego, co wie, nauczyło go życie. Bardzo ciężkie, spędzone w slumsach. Główny wątek filmu razi naiwnością, teza, że ulica może wykształcić intelektualistę obeznanego w historii sztuki i literatury, wydaje się wątpliwa i naciągana. Ale tło filmu jest niebywałe.

– Dziennikarze mnie pytają, czy nie bałem się kręcić w najbiedniejszych dzielnicach Bombaju – mówi Danny Boyle. – Ani przez chwilę. Indie z daleka wyglądają groźnie. W rzeczywistości są bardzo przyjazne. Mieszkańcy slumsów potrafią być ciepli i pomocni. Oczywiście pod warunkiem że wkracza się na ich terytorium z właściwą osobą. Z jednym z nich. A my tak właśnie zrobiliśmy. I zapracowaliśmy na zaufanie Hindusów. Oni wiedzieli, że nie chcę portretować slumsów jak w krzywym zwierciadle, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8249

Spis treści
Zamów abonament