USA spełnią złożone Polsce obietnice
Tarcza antyrakietowa w tej części Europy miała powstać w odpowiedzi na rosnące zagrożenie ze strony Iranu, a Rosja może nam pomóc w tej sprawie. Potrzebujemy trochę czasu, aby zdecydować, co dalej – mówi amerykański sekretarz obrony Robert Gates
Rz: Czy zapowiedź nowej administracji, że trzeba wziąć pod uwagę koszty finansowe i polityczne związane z budową tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach, oznacza, że USA chcą się wycofać z zawartych umów?
Polska wykonuje w Afganistanie kawał dobrej roboty. A niektóre kraje ograniczają zakres działań swoich wojsk
Robert Gates: Powtórzę to, co wiceprezydent Joseph Biden powiedział w Monachium. Cały czas niepokoi nas zagrożenie ze strony irańskich rakiet. Zwłaszcza że według nas Teheran prowadzi prace nad bronią masowego rażenia. Wystrzelenie przez Iran satelity pokazuje, że jest w stanie budować rakiety o sporym zasięgu. Kwestia opłacalności tarczy i jej technicznych możliwości z czasem zostanie rozwiązana.
Chcemy również współpracować z NATO. Na zeszłorocznym szczycie w Bukareszcie wszyscy przywódcy państw sojuszu zobowiązali się do poparcia projektu tarczy. Równocześnie jesteśmy zdecydowani podejmować dalsze wysiłki zmierzające do przekonania Rosjan, aby byli naszymi partnerami w tej sprawie. Mam nadzieję, że za czasów nowej administracji szanse na tę współpracę się zwiększą.
A jakie jest pana zdanie na temat tego projektu i formy, w jakiej powinien być rozwijany?
Przede wszystkim trzeba pamiętać, że jest on związany z konkretnym zagrożeniem. Chcieliśmy zbudować trzeci element tarczy właśnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta