Inwalidzi odliczają wydatki w zeznaniu
Ulga rehabilitacyjna pozwala sporo oszczędzić na podatku dochodowym osobom niepełnosprawnym, a także utrzymującym ich bliskim
Niepełnosprawność musi być stwierdzona
Ulga z racji wydatków na cele rehabilitacyjne przysługuje wyłącznie niepełnosprawnym oraz podatnikom, którzy mają na utrzymaniu takie osoby.
Dla skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej konieczne jest samodzielne złożenie zeznania podatkowego wraz z załącznikiem PIT/O. Prawo do niej mają rozliczający się na PIT-37 albo PIT-36, a także na PIT-28, składanym do końca stycznia roku następnego, a obejmującym wpływy opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Dla składających zeznanie na PIT-37 albo PIT-36 ulga polega na odliczeniu tych wydatków od dochodu przed opodatkowaniem. Niektóre wydatki są limitowane, inne odlicza się w całości.
Ulga obejmuje wydatki faktycznie poczynione w roku objętym danym zeznaniem (od 1 stycznia do 31 grudnia).
Kto może skorzystać z ulgi
Warunkiem skorzystania z ulgi na rehabilitację jest otrzymanie przez osobę, której dotyczy wydatek:
> orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności,
> decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową lub socjalną albo
> orzeczenia o rodzaju i stopniu niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 lat.
Jeśli chodzi o osoby dorosłe, do 1 września...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta