Partnerstwo publiczno- -prywatne: specyficzna forma finansowania
Problemy budżetowe mogą doprowadzić do załamania inwestycji infrastrukturalnych w Polsce. Jak temu można zapobiegać – pisze dr, adwokat, partner w BSJP Legal and Tax Advice, niezależny ekspert w Ministerstwie Gospodarki
W Niemczech głównym sposobem finansowania realizacji przedsięwzięć w ramach PPP jest zastosowanie umowy forfaitingu połączonej ze zrzeczeniem się zarzutów i prawa potrącenia przez partnera publicznego. W ramach tego modelu finansowania inwestycji spółka projektowa realizująca przedsięwzięcie nie zaciąga kredytu na jego realizację, tylko w ramach umowy forfaitingu dokonuje sprzedaży przysługującej jej od partnera publicznego wierzytelności, np. z tytułu wykonanych robót budowlanych, i ceduje prawa do tych wierzytelności bez regresu na rzecz nabywcy wierzytelności, najczęściej banku.
W zamian nabywca wierzytelności dokonuje zapłaty ceny odpowiadającej wartości przysługującego spółce projektowej wynagrodzenia od podmiotu publicznego. Powyższa umowa forfaitingu połączona jest z oświadczeniem podmiotu publicznego, na mocy którego podmiot publiczny zrzeka się w stosunku do nabywcy wierzytelności przysługujących mu zarzutów oraz prawa potrącenia roszczeń wzajemnych.
Wprowadzenie elementu zrzeczenia się przez podmiot publiczny zarzutów wynikających z umowy PPP uzasadnione jest możliwością uzyskania przy takiej strukturze korzystnych warunków finansowania forfaitingu wierzytelności, zbliżonych w ostatnich latach w Niemczech do warunków, na jakich udzielane są kredyty komunalne.
Według niemieckiego BGB
Zgodnie z zasadami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta