Nie trzeba oddawać VAT, jeśli złomujemy stary towar
Przedsiębiorcy nie zawsze uda się sprzedać produkty, którymi handluje. Nie oznacza to jednak, że musi korygować podatek naliczony przy ich zakupie
Natomiast może być zobowiązany do wykazania podatku należnego, jeśli przekaże towar na potrzeby osobiste.
Przed dylematem zagospodarowania niesprzedanych zapasów stanął jeden z naszych czytelników. Zawiesił działalność, ale został mu towar, którego nie dał rady sprzedać. Przy jego zakupie odliczył VAT.
– Co zrobić, abym nie musiał go korygować, czy powinienem oddać towar na złom? – pyta czytelnik.
Prawo do odliczenia
Z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT wynika, że podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia, jeśli kupione towary są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Przedsiębiorca może więc odliczyć podatek naliczony, jeśli kupił towary po to, aby je sprzedać. Co zrobić, gdy mu się to nie uda? Wtedy towar już nie zostanie wykorzystany do czynności opodatkowanych. Ale podatnik kupił go po to, aby sprzedać, i ten zamiar w momencie transakcji powinien decydować o prawie do odliczenia.
Czytelnik nie będzie więc musiał korygować...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta