Pomniejsz podstawę trzynastki o pensję za urlop okolicznościowy
Jest to nieobecność w pracy wprawdzie w pełni usprawiedliwiona, ale niebrana pod uwagę przy ustalaniu trzynastej gratyfikacji
Dodatkowe wynagrodzenie roczne to świadczenie wypłacane pracownikom sfery budżetowej. Popularna trzynasta pensja kwotowo nie jest jednak dokładnie takim samym wynagrodzeniem, jakie podwładny ma wpisane w angażu, o czym nie zawsze pamiętają pracownicy. Trzynastka stanowi 8,5 proc. wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi w roku, za który jest naliczana (poprzedni kalendarzowy). Przy czym, ustalając jej podstawę, należy uwzględnić wszelkie świadczenia otrzymane przez pracownika w interesującym nas roku, które wlicza się do ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. Ponadto w podstawie trzynastki musimy ująć także wynagrodzenie urlopowe i wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy otrzymane przez pracownika przywróconego do pracy przez sąd.
Komu przysługuje
Stosownie do art. 1 ust. 2 ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (DzU nr 160, poz. 1080 ze zm., dalej ustawa o trzynastkach) trzynastka przysługuje m.in. pracownikom:
- państwowych jednostek sfery budżetowej, dla których środki na wynagrodzenia są kształtowane na podstawie odrębnej ustawy,
- zatrudnionym w urzędach organów władzy publicznej, kontroli, ochrony prawa, sądach i trybunałach,
- samorządowych jednostek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta