Pracownik nie zapłaci podatku od darmowych studiów, kursów i szkoleń
Firma, która wysyła pracownika na studia podyplomowe lub kurs podnoszący jego kwalifikacje, nie musi pobierać zaliczki na podatek od nieodpłatnego świadczenia
Dokształcanie pracowników na koszt pracodawcy nie skutkuje powstaniem u nich przychodu podlegającego opodatkowaniu.
Ustawowe zwolnienie
W art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT przewidziano, że wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych.
Formy kształcenia
Użyte w art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT sformułowanie „odrębne przepisy” obejmuje wiele aktów prawnych, z których wynika prawo pracownika do otrzymywania od pracodawcy świadczeń w związku z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego. Do tego katalogu zaliczyć można m.in.
- rozporządzenie ministra edukacji narodowej oraz ministra pracy i polityki socjalnej z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (DzU nr 103, poz. 472 ze zm., dalej rozporządzenie z 1993 r.),
- rozporządzenie ministra edukacji i nauki z 3 lutego 2006 r. w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta