Sumienia propagandystów
Skąd właściwie tak zwane środowisko dziennikarskie czerpie wiedzę o tym co dobre, a co złe – zastanawia się publicysta „Rzeczpospolitej”
Prośby o zawetowanie ustawy medialnej płynęły do prezydenta z rozmaitych środowisk, włącznie z takimi, które trudno podejrzewać o jakąkolwiek sympatię do PiS: od przedstawicieli OBWE po rodzimych twórców kultury. Ponieważ prezydent prośby spełnił, można mieć nadzieję, że nie wejdzie ona w życie, co jest ze wszech miar dobrą wiadomością.
Wraz z szeregiem kuriozalnych zapisów, jakie się w ustawie znalazły, przepadnie też wtedy senacka poprawka o „klauzuli sumienia” umieszczona tam wskutek lobbingu części mediów, a wymyślona przez komentatora „Polityki” Jacka Żakowskiego. Być może będzie to ostateczny koniec tego pomysłu.
Dlaczego nieumieszczenie w lekturach obowiązkowych Gombrowicza przez ministra Giertycha było zamachem na polską kulturę, a radosna twórczość minister Hall nie budzi zastrzeżeń (choć i ona Gombrowicza z lektur wykreśliła, przy kompletnym milczeniu jego obrońców)?
Nie można jednak wykluczyć, że wspomniane lobby, zachęcone raz odniesionym sukcesem, jakim było wprowadzenie zapisu do tekstu ustawy, podejmie kolejne próby zatroskania się o sumienia pracowników mediów publicznych. Przecież to tak pięknie brzmi: „dziennikarskie sumienie”! Któż byłby tak nikczemny, aby opowiadać się za łamaniem sumień?!
Męczeństwo Hanny Lis
Za piękną nazwą kryje się jednak, jak to często bywa,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta