Mniejsze firmy łatwiej obliczą koszt wytworzenia produktów
Od tego roku, obliczając koszt wytworzenia produktów, można do kosztów bezpośrednich doliczyć koszty pośrednie bez uwzględniania poziomu wykorzystania zdolności produkcyjnych
Uproszczenie to – wprowadzone od 1 stycznia 2009 r. przez nowelizację ustawy o rachunkowości – dotyczy jednak tylko tych firm, których sprawozdania finansowe nie podlegają obowiązkowemu badaniu.
Produkcja zakończona...
Ustawa o rachunkowości zawiera szczegółowe zasady ustalania poziomu kosztów wytworzenia w podziale na wyroby gotowe (usługi wykonane) oraz produkcję w toku (usługi niezakończone).
W myśl jej przepisów koszt wytworzenia produkcji zakończonej obejmuje koszty bezpośrednie a także uzasadnioną część kosztów pośrednich. Do kosztów bezpośrednich zalicza się: materiały bezpośrednie oraz koszty pozyskania, przetworzenia i inne koszty związane bezpośrednio z produkcją. Natomiast przez uzasadnioną część kosztów pośrednich rozumie się sumę zmiennych pośrednich kosztów produkcji i tę część stałych, pośrednich kosztów produkcji, które odpowiadają poziomowi tych kosztów przy normalnym wykorzystaniu zdolności produkcyjnych. Przy czym za normalny poziom wykorzystania zdolności produkcyjnych uznaje się przeciętną, zgodną z oczekiwaniami w typowych warunkach, wielkość produkcji za daną liczbę okresów lub sezonów, z uwzględnieniem planowych remontów.
...i produkcja w toku
Przepisy dotyczące wyceny kosztów produkcji w toku są mniej restrykcyjne i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta