Jak zgodnie z prawem handlować z krajami objętymi sankcjami
Nawet zwykłe łożysko może zostać uznane za towar służący celom wojskowym. Na jego eksport potrzebne jest wówczas specjalne zezwolenie
Ograniczenia w eksporcie są nakładane tylko w wyjątkowych sytuacjach. Uzasadnieniem dla nich może być potrzeba ochrony bezpieczeństwa kraju oraz porządku międzynarodowego. Obowiązek podjęcia w tym zakresie odpowiednich kroków spoczywa również na Polsce. Po pierwsze wynika to z przynależności naszego kraju do Unii Europejskiej i konieczności przestrzegania unijnych rozporządzeń, po drugie zobowiązań międzynarodowych, jakie przyjął na siebie nasz kraj (np. związanych z przynależnością do organizacji Wassenaar). Dlatego też państwo (ale i przedsiębiorca) ma obowiązek zapobiegać sytuacjom, w których uzbrojenie, jego elementy lub urządzenia, które potencjalnie mogą służyć celom wojskowym mogłyby trafić w ręce osób niepowołanych lub do państw powszechnie uważanych za zagrażające międzynarodowemu pokojowi.
O ile jednak firmy specjalizujące się w produkcji uzbrojenia i jego komponentów mają z reguły świadomość co do istnienia przepisów wymagających uzyskania odpowiednich zezwoleń lub koncesji na eksport, o tyle firma wysyłająca swoje towary do cywilnych klientów nie musi już o tym wiedzieć. Zwłaszcza gdy nie jest to sprzęt bezpośrednio związany z wojskowością. Wystarczy jednak, że zostanie zaliczony do grupy towarów strategicznych, aby na ich eksport wymagane było zezwolenie.
Produkty podwójnego zastosowania
Co jest zaliczane do kategorii...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta