Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za używanie cudzych danych są kary

04 sierpnia 2009 | Gazeta prawa i podatków | Konrad Piłat

Używając bezprawnie cudzej dokumentacji technicznej, firma naraża się na poważne konsekwencje. Nawet gdy chodzi o – wydawałoby się – banalną instrukcję obsługi

Korzystanie z informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa oznacza czyn nieuczciwej konkurencji. Oczywiście nie wszystko może być uznane za tajemnicę. Jeśli instrukcje są powszechnie dostępne (np. opublikowane w Internecie), to znaczy, że przedsiębiorca nie zadbał należycie o zachowanie ich poufności. A wówczas nie może twierdzić, że informacje te stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa.

Wspomniana instrukcja obsługi może podlegać ochronie prawnoautorskiej. Tyle że w praktyce nieczęsto będzie to miało miejsce. Jeśli informacje i wygląd takiej instrukcji są zdeterminowane przez np. charakter urządzenia i mechanizm jego działania, to trudno tu mówić o działalności twórczej sporządzającego ją autora. Dobrze jest jednak sprawdzić, czy nie mamy do czynienia z utworem w rozumieniu prawa autorskiego. Za jego bezprawne wykorzystanie grozi bowiem odpowiedzialność zarówno cywilna, jak i karna.

Brak okładki

Wydanie: 8387

Spis treści
Zamów abonament