Zastanów się, zanim użyjesz cudzej instrukcji obsługi
Korzystanie bez zgody z należącej do innego przedsiębiorcy dokumentacji technicznej może stanowić czyny nieuczciwej konkurencji lub łamać prawa autorskie
Przekazanie, ujawnienie lub wykorzystanie cudzych informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa albo ich nabycie od osoby nieuprawnionej, jeżeli zagraża lub narusza interes przedsiębiorcy, stanowi czyn nieuczciwej konkurencji (art. 11 ust. 1 ustawy z 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji [dalej uznk]). Tajemnica przedsiębiorstwa definiowana jest jako „nieujawnione do wiadomości publicznej informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne przedsiębiorstwa lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą, co do których przedsiębiorca podjął niezbędne działania w celu zachowania ich poufności”. W skład tej tajemnicy wchodzą więc informacje zawarte we wszelkiej postaci materiałach i dokumentach technicznych, instrukcjach obsługi, rysunkach, planach oraz wykresach, a także wszelkie inne informacje posiadające wartość gospodarczą.
Tylko to co poufne
Warunkiem uznania danej wiadomości za informację poufną jest podjęcie przez przedsiębiorcę (dysponenta tajemnicy przedsiębiorstwa) niezbędnych kroków w celu zachowania takiej poufności. Ponieważ ustawodawca nie określił, jakie mają to być działania, przyjmuje się, że będą to wszystkie możliwe i dostateczne czynności wskazujące na wolę przedsiębiorcy w utrzymaniu danej informacji w tajemnicy.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta