Zbrojownia tamtych lat - Ułani spod znaku półksiężyca
Podczas uroczystości składania serca marszałka Józefa Piłsudskiego – która odbyła się w rocznicę jego śmierci – na wileńskiej Rossie honorową asystę pełnili żołnierze ze szwadronu ułanów tatarskich.
Nadanie nazwy „tatarski” 1. szwadronowi 13. Pułku Ułanów Wileńskich nastąpiło na podstawie decyzji Ministerstwa Spraw Wojskowych z kwietnia 1936 roku, natomiast rozkaz opublikowany został dwa miesiące później w Dzienniku Rozkazów nr 9. Jedna z popularnych kawaleryjskich żurawiejek głosiła „Pół Tatarów, pół Polanów, to trzynasty pułk ułanów”.
Jednostka ta kontynuować miała wielowiekową tradycję muzułmańskich formacji walczących w służbie Rzeczypospolitej. Jej początki sięgają średniowiecza, kiedy to polityczni uchodźcy ze Złotej Ordy wspierali Polskę i Litwę w zmaganiach z zakonem krzyżackim. Osiedlający się na Litwie Tatarzy zobowiązani byli w zamian za otrzymaną ziemię do służby wojskowej. Rola tatarskiej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta