Pracownik kształci się i szkoli na koszt firmy
Wydatki na naukę zatrudnionego można zaliczyć do kosztów pracodawcy. I to od razu, gdy się je na ten cel przeznaczy, wpłacając na fundusz szkoleniowy. To nowość, bo do niedawna wpłaty na taki fundusz nie były kosztem, a dopiero sfinansowane z jego środków faktyczne wydatki
Pracodawcy nie muszą przy tym doliczać wartości szkoleń czy dofinansowania innych form nauki do przychodu pracownika. Świadczenia te są bowiem wolne od podatku.
Wartość świadczeń przyznanych przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika jest dochodem pracownika, ale zwolnionym z podatku dochodowego. Zwolnienie to przewidziano w art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT. Nie dotyczy wynagrodzeń za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych.
Zgodnie z odrębnymi przepisami
Warunkiem zwolnienia jest to, by świadczenia te były przyznane „zgodnie z odrębnymi przepisami”. To te przepisy wyznaczają w praktyce zakres tego zwolnienia. Zawiera je przede wszystkim rozporządzenie ministrów edukacji narodowej oraz pracy i polityki socjalnej z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (DzU nr 103, poz. 472 ze zm.), wydane z powołaniem się na art. 103 kodeksu pracy. Dotyczy ono zarówno kształcenia w formach szkolnych, jak pozaszkolnych. W § 1 ust. 1 zapisano, że jego przepisy stosuje się do osób...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta