Alkohol przyczyni się do zwolnienia
Stawienie się przez podwładnego w stanie nietrzeźwości w firmie wyklucza zarówno możliwość wykonywania przez niego pracy, jak i pozostawania w gotowości do jej wykonywania
Ponadto stanowi to uzasadnioną przyczynę rozwiązania z nim angażu i to nie tylko za wypowiedzeniem, ale też w trybie natychmiastowym z jego winy.
Samo fizyczne stawienie się pracownika w miejscu pracy nie wyczerpuje treści obowiązku świadczenia pracy, jeżeli pracownik nie jest gotowy do jej wykonywania. Dlatego też, jeśli pracownik przybył do pracy w stanie bezpośrednio po spożyciu alkoholu albo w stanie pozostającym w związku z nadużyciem alkoholu w dniu poprzednim i ze względu na swój stan psychofizyczny nie mógł wykonywać pracy, to należy uznać, że faktycznie nie był gotów do jej świadczenia. Tak też wskazywał Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z 11 kwietnia 2000 r. (I PKN 586/99). To zaś może uzasadniać rozwiązanie z nim umowy o pracę.
Natychmiastowe rozstanie
Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, jeśli ten dopuścił się ciężkiego naruszenia swych podstawowych obowiązków pracowniczych (art. 52 § 1 pkt 1k.p.). Zachowanie trzeźwości w miejscu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta