Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wielkie gady nad Wisłą: będą kolejne znaleziska

27 sierpnia 2009 | Kraj | Izabela Filc-Redlińska Karol Bulski
Szczątki tych dwóch dinozaurów to najcenniejsze odkrycia na terenie naszego kraju. Drapieżnik z Lisowic, teropod, miał  5 – 7 m długości, dużą głowę, dwie długie, chwytne przednie łapy i tylne kończyny z wielkimi pazurami. Żył ok. 200 mln lat temu. Silesaurus opolensis z Krasiejowa był roślinożernym, szybko biegającym pradinozaurem. Żył ok. 230 mln lat temu.
źródło: Rzeczpospolita
Szczątki tych dwóch dinozaurów to najcenniejsze odkrycia na terenie naszego kraju. Drapieżnik z Lisowic, teropod, miał 5 – 7 m długości, dużą głowę, dwie długie, chwytne przednie łapy i tylne kończyny z wielkimi pazurami. Żył ok. 200 mln lat temu. Silesaurus opolensis z Krasiejowa był roślinożernym, szybko biegającym pradinozaurem. Żył ok. 230 mln lat temu.
Pierwszy został otwarty Jura Park w Bałtowie w 2004 r. Najnowsza jest Dinolandia w Inwałdzie. W przyszłym roku zostaną otwarte kolejne dinoparki: w Krasiejowie i Szklarskiej Porębie.
źródło: Rzeczpospolita
Pierwszy został otwarty Jura Park w Bałtowie w 2004 r. Najnowsza jest Dinolandia w Inwałdzie. W przyszłym roku zostaną otwarte kolejne dinoparki: w Krasiejowie i Szklarskiej Porębie.

Co roku na terenie naszego kraju uczeni odkrywają nowe szczątki dinozaurów

Przez większość okresu jurajskiego, gdy wielkie gady panowały na Ziemi, obszar dzisiejszej Polski pokrywało morze. Nie były to warunki sprzyjające zachowaniu się szczątków. Inaczej niż kilkadziesiąt milionów lat wcześniej, w późnym triasie, gdy na południowych terenach naszego kraju był ląd. Pokłady skał stały się naturalnym cmentarzyskiem dinozaurów.

– Ich pozostałości występują na Górnym Śląsku – mówi „Rz” prof. Jerzy Dzik z Instytutu Paleobiologii PAN i Wydziału...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8406

Spis treści

Styl życia

Zamów abonament