Napiwkiem podziel się z fiskusem
Czy datki zostawiane przez zadowolonych z obsługi klientów trzeba doliczyć do przychodu i opodatkować?
Tak, pewne problemy sprawia tylko kwestia ich kwalifikacji do odpowiedniego źródła przychodów, szczególnie w kasynach gry. Wynika to przede wszystkim z obowiązujących tam procedur wręczania i ewidencjonowania napiwków.
Co jest przychodem z pracy
Z art. 12 ust. 1 ustawy o PIT wynika, że „za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych”.
Ważne, czy pracodawca pośredniczy
W świetle takiego brzmienia przepisu w wypadku napiwków ugruntował się pogląd, że do wynagrodzenia ze stosunku pracy należy zaliczyć te, które doliczane są do rachunku (trafiają na konto pracodawcy), a następnie wraz z wynagrodzeniem za pracę są wypłacane pracownikowi. Wówczas pracodawca jako płatnik ma obowiązek uwzględnić...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta