Z dzieła czasem można się wycofać
Napisanie artykułu, zrobienie tłumaczenia czy stworzenie ulotki reklamowej możemy zamówić na podstawie umowy o dzieło. Mamy przy tym prawo kontrolować prawidłowość oraz terminowość wykonania takich prac. W razie uchybień wolno nam odstąpić od kontraktu
Dzieje się tak dlatego, że umowa o dzieło ma prowadzić do z góry określonego rezultatu. Jest ono należycie wykonane jedynie wówczas, gdy powstało w uzgodnionym terminie i w uzgodniony z zamawiającym sposób. Wyjątek to taki przypadek, gdy nie można było wykonać dzieła, bo zamawiający nie dostarczył materiałów czy informacji niezbędnych do jego powstania.
Zgodnie z art. 627 kodeksu cywilnego, który to reguluje kwestie związane z takimi kontaktami przez umowę o dzieło, przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Czym jest dzieło?
Szeroka definicja
Dzieło należy rozumieć szeroko. Co do zasady są to przedmioty materialne. Może nim być uszycie sukni ślubnej czy zwykłej marynarki. To także wykonanie ramy do lustra. Czasem są to przedmioty co prawda niematerialne, ale dające się utrwalić w postaci materialnej. O czym mowa? Chodzi np. o przygotowanie projektu w formie rysunku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta