Choć decyzje fiskusa są błędne, odszkodowanie nie przysługuje
Warunkiem uzyskania rekompensaty za szkody wyrządzone przez obciążenie nienależnym podatkiem jest stwierdzenie nieważności lub uchylenie nieprawidłowej decyzji w postępowaniu podatkowym lub przed sądem administracyjnym
Z wyroku Sądu Najwyższego z 20 sierpnia 2009 r. (II CSK 68/09) jednoznacznie wynika, że nawet gdy decyzja jest ewidentnie błędna, sąd cywilny nie przyzna odszkodowania za szkodę wyrządzoną jej wydaniem, jeśli podatnik nie przedstawi decyzji albo orzeczenia sądu stwierdzającego jej wadliwość.
Bunkrowanie paliwa bez VAT
W rozpatrywanej sprawie chodziło o decyzje wydane przez Urząd Kontroli Skarbowej w Szczecinie, ustalające podatek od towarów i usług za poszczególne miesiące za okres od 17 października 1997 r. do końca lutego 2004 r. Ta pierwsza data to dzień wejścia w życie konstytucji, gwarantującej w art. 77 pełne odszkodowanie za niezgodne z prawem działanie i zaniechanie władzy publicznej.
Adresatem decyzji była Ship-Service spółka akcyjna z siedzibą w Warszawie, świadcząca m.in. usługi tzw. bunkrowania paliwa, umożliwiające tankowanie na morzu. Spółka nie odprowadzała od nich VAT. Uważała bowiem, że opodatkowane są stawką „O”, stosownie do § 66 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia wykonawczego z 1997 r. do starej ustawy o VAT oraz (od 2000 r.) mającego dokładnie takie samo brzmienie w § 62 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia z 1999 r., które zastąpiło to pierwsze. W myśl tych przepisów zerową stawką opodatkowane były „usługi świadczone na obszarze polskich portów morskich, związane z transportem międzynarodowym, polegające na obsłudze lądowych i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta