Decyzja szefa nie zastąpi pisma podwładnego o przyznanie urlopu bezpłatnego
Podwładny składa wniosek, gdy wybiera się na urlop wypoczynkowy. Takie pismo musi też złożyć pracodawcy, gdy stara się o urlop bezpłatny. Wysłanie podwładnego na takie wolne bez jego pisemnej prośby jest bezskuteczne
Taki problem zgłasza czytelnik, którego firma w okresie wakacji, kiedy większość odbiorców ma urlopy, zawiesza działalność na półtora miesiąca. Chce w tym czasie wysłać personel na urlop bezpłatny, ale nie jest pewny, czy może to zrobić.
Bez samowoli
Słusznie pracodawca ma wątpliwości, bo zgodnie z art. 174 § 1 k.p. do wysłania pracownika na urlop bezpłatny konieczny jest wniosek zatrudnionego, i to w formie pisemnej. To szczególny rodzaj urlopu, za który podwładnemu nie przysługuje wynagrodzenie. Stąd aby go nie płacić, konieczne jest przestrzeganie kodeksowej procedury. I odpowiedni dowód w aktach pracowniczych.
Podobnie uznał Sąd Apelacyjny w Łodzi 15 października 1996 r. (III AUa 34/96). Orzekł, że bez pisemnego wniosku pracownika wysłanie go na urlop...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta