Menedżerowie łączący się w spółki wygrywają z fiskusem
Coraz więcej sądów przyznaje rację zarządcom, którzy świadczą swoje usługi w ramach spółki jawnej lub komandytowej i płacą podatek liniowy
Po stronie menedżerów stanął m.in. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu (wyrok z 15 lipca 2009 r., I SA/Wr 294/09), Gliwicach (wyrok z 25 lutego 2009 r., I SA/Gl 1045/08) i Warszawie (wyrok z 18 kwietnia 2008 r., III SA/Wa 220/08).
Ograniczenia w przepisach...
Przypomnijmy – z ustawy o PIT wynika, że wynagrodzenie menedżerów to przychody z działalności wykonywanej osobiście. Nie można więc ich rozliczać w ramach działalności gospodarczej. Nawet wtedy, gdy menedżer zarejestrował własną firmę. Dotyczy to nie tylko klasycznych kontraktów menedżerskich, ale także umów o zarządzanie przedsiębiorstwem i „umów o podobnym charakterze”.
Jakie to ma konsekwencje? Menedżerom nie przysługuje stawka liniowa. Płacą podatek według skali – 18 albo 32 proc. Nie mogą też odliczać kosztów prowadzenia firmy – wydatków na samochód, telefon, siedzibę, podróże służbowe. Ich przychody rozlicza płatnik, potrącając ryczałtowe koszty (tak jak u pracowników).
... i sposoby na ich ominięcie
Kadra zarządzająca często traci na takim rozliczeniu, szuka więc różnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta