Przed bankowym tytułem egzekucyjnym można się bronić
Bank prowadzący postępowanie egzekucyjne musi działać w granicach prawa. Jeśli tego nie czyni, dłużnik może się temu przeciwstawić
Bankowy tytuł egzekucyjny (b.t.e.) stanowi wyraz szczególnego uprzywilejowania banków wobec innych kategorii wierzycieli. B.t.e. to dokument stwierdzający istnienie wymagalnej wierzytelności banku wobec osoby, która dokonała z nim czynności bankowej w myśl art. 5 prawa bankowego (np. kredytobiorca, poręczyciel) bądź która ustanowiła na rzecz banku zabezpieczenie takiej wierzytelności.
Podstawa wystawienia
Wierzytelność banku objęta b.t.e. musi mieć charakter pieniężny albo dotyczyć wydania rzeczy ruchomej, na której ustanowiony został zastaw rejestrowy bądź której własność została przeniesiona na bank w celu zabezpieczenia wierzytelności. Bankowy tytuł egzekucyjny może być wystawiony na podstawie ksiąg banku albo innych dokumentów związanych z dokonywaniem czynności bankowych.
Wszelkie niezbędne elementy treści b.t.e. zostały określone w art. 96 ust. 2 prawa bankowego. Powinno się w nim znaleźć m.in:
- oznaczenie banku, który tytuł wystawił;
- datę jego wystawienia;
- oznaczenie dłużnika...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta