Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdy nasz dłużnik ogłasza bankructwo

22 września 2009 | Dobra firma | Paweł Wrześniewski
źródło: Rzeczpospolita

Zgłoszenie wierzytelności to najważniejsza czynność, jakiej powinieneś dokonać w razie upadłości kontrahenta. Bez tego nikt nie będzie wiedział, że masz być uwzględniony przy podziale jego majątku

Zaległości płatnicze mogą doprowadzić do upadłości twojego kontrahenta. Jej konsekwencje są liczne i dotyczą wszystkich obszarów działalności firmy. Tutaj skoncentrujemy się na tych związanych z odzyskiwaniem pieniędzy.

Z chwilą ogłoszenia upadłości majątek upadłego staje się tzw. masą upadłości (art. 61 prawa upadłościowego i naprawczego). Dotyczy to wszystkich rodzajów upadłości, niezależnie od stopnia samodzielności bankruta w zarządzaniu własnym majątkiem. To masą upadłości właśnie będzie zarządzać syndyk albo zarządca i to nad nią będzie czuwał nadzorca sądowy.

Zgłoś koniecznie

Jednym z najistotniejszych – jeśli nie najważniejszą w ogóle – rzeczy, o jakie musisz zadbać, jest poinformowanie prowadzącego postępowanie upadłościowe, że upadły jest ci coś winien. Dokonujesz tego przez zgłoszenie wierzytelności sędziemu komisarzowi.

Ten przekaże zebrane zgłoszenia syndykowi, zarządcy albo nadzorcy sądowemu. Ich zadaniem będzie sporządzenie tzw. listy wierzytelności. To na jej podstawie będą potem spłacani ci, którym upadły jest coś winien.

Do zgłoszenia wierzytelności nie jest potrzebny żaden urzędowy formularz. Ustawodawca określa bowiem jedynie minimalne wymogi, jakim musi ono odpowiadać (art. 240 p.u.n.). To dlatego w zgłoszeniu wierzytelności należy podać m.in.:...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8428

Spis treści
Zamów abonament