Zanim komornik zabierze się do pracy, musi otrzymać tytuł wykonawczy
Egzekucja należności to końcowy etap sądowego dochodzenia roszczeń. Zanim nastąpi, o jej wszczęcie wniosek musi złożyć wierzyciel
Czasem przyznanie nam racji przez sąd to dopiero początek drogi do uzyskania od kontrahenta tego, co się nam słusznie należy. Oczywiście najlepiej, jeśli ten po przegraniu sprawy nie będzie już więcej robił problemów i dobrowolnie zapłaci. To jednak wariant optymistyczny. Najczęściej kontrahenta trzeba zmusić.
Aby do tego doszło, sprawa musi trafić do postępowania egzekucyjnego. Tu już pozew nie wystarcza. Trzeba napisać wniosek o wszczęcie egzekucji i przekazać go komornikowi. Do wniosku należy koniecznie załączyć tytuł wykonawczy, czyli np. wyrok albo nakaz zapłaty opatrzony specjalną sądową pieczęcią zwaną klauzulą wykonalności.
Na ogół egzekucję prowadzi komornik. Dotyczy to zarówno świadczeń pieniężnych, jak i niepieniężnych. To dwa rodzaje egzekucji. Należy od nich odróżniać sposoby egzekucji. Tych jest więcej.
Sposoby egzekucji
Kodeks postępowania cywilnego wyróżnia egzekucję z ruchomości, z nieruchomości, z wynagrodzenia za pracę, z rachunków bankowych, z innych wierzytelności, z innych praw majątkowych, ze statków morskich, a także egzekucję przez zarząd przymusowy i egzekucję przez sprzedaż przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego.
Różny jest stopień ich skomplikowania. To sprawia, że nie wszystkie stosuje się w każdej sytuacji.
Najbardziej uniwersalne są chyba te sposoby egzekucji, które...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta