Czasem kupno lokalu się nie opłaca
Ziemia rolna, żwirownie czy kamieniołomy mogą być przedmiotem dzierżawy. Do budynków i lokali (mieszkalnych czy użytkowych) z reguły stosuje się umowę najmu
Ustawa z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn. DzU z 2004 r. nr 261, poz. 2603 ze zm.) przewiduje możliwość udostępniania należących do jednostek samorządu terytorialnego gruntów czy budynków do korzystania osobom trzecim na podstawie umowy. Jej art. stanowi bowiem, że z zastrzeżeniem wyjątków wynikających z ustaw nieruchomości mogą być oddawane w najem lub dzierżawę. Szczegółową treść tych umów regulują przepisy kodeksu cywilnego (art. 659 – 709).
Na czas oznaczony
Stosunek najmu zawiązuje się na podstawie umowy, w której wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić umówiony czynsz. Dzierżawa jest umową bardzo podobną do umowy najmu. Zawiera jednak dodatkowy element – uprawnienie dzierżawcy do pobierania pożytków z rzeczy.
Umowę dzierżawy czy najmu można zawrzeć na czas oznaczony lub nieoznaczony....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta