Kiedy dofinansowanie z PFRON będzie wyższe, a kiedy trzeba je będzie zwrócić
Jeśli masz w załodze niepełnosprawnego z chorobą wzroku oznaczoną kodem 04-0 (np. niedowidzeniem), możesz liczyć na wyższą dopłatę do jego pensji. Wszystkie uzyskane środki będziesz musiał natomiast oddać, jeżeli pobierałeś je na następcę osoby bezpodstawnie zwolnionej dyscyplinarnie
Choć ustawa z 5 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2008 r. nr 237, poz. 1652) obowiązuje od prawie roku, nie ma jasności, jak stosować wprowadzone przez nią regulacje.
To dlatego Ogólnopolska Baza Pracodawców Osób Niepełnosprawnych zebrała wszystkie pytania i wystąpiła o odpowiedzi do Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych (BON). Zrobiła to w jednym piśmie i w jednym dokumencie BON odpowiedziało.
To dlatego wszystkie przedstawione w tekście interpretacje są z 30 września 2009 r. i mają jedną sygnaturę: BON-I-52312-57a-1-LK/2009.
Dodatkowa pomoc w INF-D-P
Miesięczne dofinansowanie nie przysługuje na wynagrodzenie pracownika w części finansowanej z innych środków publicznych, np. z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (zfron). W związku z tym pracodawcy pytają, w jaki sposób mają poinformować PFRON o otrzymanej pomocy de minimis.
Zwłaszcza w sytuacji, w której ze środków zfron finansują w ramach zapewnienia podstawowej i specjalistycznej opieki medycznej wynagrodzenie przykładowo niepełnosprawnej pielęgniarki lub lekarza, a zaświadczenie o pomocy de minimis uzyskają dopiero po około dwóch miesiącach od wypłaty wynagrodzenia.
Problem pojawia się również w sytuacji, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta