Likwidacja firmy nie wyklucza przyjmowania nowych osób
Jeśli zakończenie działalności zakładu wymaga więcej czasu i pracy, niż pierwotnie zakładałeś, możesz wycofać złożone wypowiedzenia. A gdy pracownicy już odeszli, masz prawo dać im ponownie posady
– Pracodawca likwiduje zakład pracy. Wręczył wypowiedzenia wszystkim pracownikom, po czym okazało się, że w dziale finansowym będzie potrzebował personelu jeszcze po upływie okresów wypowiedzenia.
Czy ma zatrudniać na umowach o pracę, czy na podstawie umów cywilnoprawnych? – pyta czytelnik.
Pracodawca może zastosować oba rodzaje umów. Ale ma jeszcze inne możliwości. Wszystko zależy od tego, jak daleko jest posunięty proces zwalniania personelu.
Dogadaj się z podwładnymi
Jeżeli okres wypowiedzenia umowy o pracę pracowników działu finansowego nie dobiegł końca, pracodawca może podjąć decyzję o cofnięciu wypowiedzenia.
Musi jednak pamiętać, jak słusznie zauważa Sąd Najwyższy w uchwale z 23 października 1986 r. (III PZP 62/86), że cofnięcie przez zakład pracy wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę wymaga zgody tego pracownika.
W przeciwnym razie wypowiedzenie zachowałoby swoją skuteczność i po upływie okresu wypowiedzenia stosunek pracy uległby rozwiązaniu.
Dla zabezpieczenia interesów pracodawcy najlepiej, aby zarówno cofnięcie oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy o pracę, jak i zgoda pracownika były wyrażone w formie pisemnej i złożone do akt...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta