Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przy wyborze banku liczy się cena

16 grudnia 2009 | Ekonomia | Monika Krześniak
Preferencje klientów. Tylko 5 proc. osób chce w najbliższym czasie zmienić bank. Chętnych może być więcej już w przyszłym roku, gdy będzie to zdecydowanie łatwiejsze niż obecnie.
źródło: Rzeczpospolita
Preferencje klientów. Tylko 5 proc. osób chce w najbliższym czasie zmienić bank. Chętnych może być więcej już w przyszłym roku, gdy będzie to zdecydowanie łatwiejsze niż obecnie.

Co trzeci Polak wciąż nie korzysta z usług bankowych. O wyborze instytucji od lat przesądza wysokość opłat za oferowane produkty. Tylko 5 proc. klientów chce zmienić bank

Najważniejsze kryterium wyboru banku przez Polaków się nie zmieniło. To wciąż opłaty czy oprocentowanie decydują o skorzystaniu z usług danej instytucji finansowej. Uważa tak prawie połowa ankietowanych w najnowszym sondażu GfK wykonanym na zlecenie „Rz”.

Gdy „Rz” pytała respondentów o to ponad dziesięć lat temu, na pierwszym miejscu również wymieniana była wysokość oferowanego przez bank oprocentowania.

Obecnie oprócz ceny o wyborze banku decyduje jakość i szybkość obsługi, a dopiero potem odległość najbliższej placówki od miejsca zamieszkania lub pracy. Renoma oraz forma własności mają dla Polaków dużo mniejsze znaczenie. – Na polskim rynku nadal są duże różnice w wysokości opłat, prowizji i oprocentowania między poszczególnymi bankami. Dotyczy to zwłaszcza rachunków osobistych i kredytów hipotecznych. Choć nie ma instytucji, które są tańsze od konkurentów w każdym segmencie produktów – mówi Paweł Majtkowski, główny analityk z Expandera, firmy zajmującej się doradztwem finansowym.

20 milionów rachunków osobistych prowadzą banki w Polsce

Czynnik finansowy jest szczególnie ważny dla osób z wyższym wykształceniem. W tej grupie wymienia go 53 proc. badanych. Wśród klientów z wykształceniem podstawowym i zawodowym jest to ważne dla...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8500

Spis treści
Zamów abonament