Informacje do sprawozdania weźmiesz z właściwie prowadzonej ewidencji
Zazwyczaj wystarczy wpisywać dane w zwykły zeszyt. Ale prowadzenia ekologicznych zapisków nie wolno zaniedbać. Bez nich nie da się bowiem prawidłowo wypełnić licznych, często skomplikowanych sprawozdań
Przepisy nakładają na sporą grupę przedsiębiorców prowadzenie takich ewidencji. Wynika to z ustaw o: zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, bateriach i akumulatorach oraz opłacie produktowej.
Opakowania z podziałem na rodzaje
Chyba największa grupa przedsiębiorców musi pamiętać o ewidencji związanej z wprowadzaniem na rynek opakowań i odpadów opakowaniowych. Wynika to z ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej (tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 90, poz. 607 ze zm.).
To, jak powinna być prowadzona taka ewidencja, określa art. 11 ustawy.
Ewidencję prowadzą też firmy, które rozliczają się z opłaty produktowej za pośrednictwem organizacji odzysku. Na tej podstawie ustalają bowiem, z jakiej ilości odpadów opakowaniowych rozlicza się z nimi organizacja.
Taka ewidencja nie musi mieć szczególnej formy. Można ją prowadzić w zwykłym zeszycie, najwygodniej chyba w formie tabeli. Można też kupić gotowy program komputerowy. Zestawienie powinno być prowadzone w taki sposób, by przedsiębiorca mógł na jego podstawie rozliczyć się z odzysku i recyklingu i ewentualnie ustalić, ile trzeba będzie zapłacić opłaty produktowej.
Ewidencja musi być też na tyle czytelna, żeby inspektorzy mogli ocenić, czy przedsiębiorca właściwie wywiązuje się z ustawowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta