Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rząd zbada gazowy kontrakt

09 lutego 2010 | Ekonomia | Agnieszka Łakoma
Po uruchomieniu gazoportu udział dostaw Gazpromu w krajowym bilansie surowca nieco zmaleje. Gdyby popyt rósł wolniej od oczekiwań, PGNiG ma prawo ograniczyć import z Rosji o 15 proc.
źródło: Rzeczpospolita
Po uruchomieniu gazoportu udział dostaw Gazpromu w krajowym bilansie surowca nieco zmaleje. Gdyby popyt rósł wolniej od oczekiwań, PGNiG ma prawo ograniczyć import z Rosji o 15 proc.

Aby umowa z Rosją mogła wejść w życie, do czwartku musi zaakceptować ją Rada Ministrów

Jak dowiedziała się „Rz”, jutro rada nadzorcza Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa ma zatwierdzić porozumienie gazowe z Rosjanami. A dziś jeszcze dokumenty ma przeanalizować Rada Ministrów.

Porozumienie gazowe, jakie PGNiG i Gazprom zawarły pod koniec stycznia, ma charakter warunkowy i może zacząć obowiązywać, o ile w ciągu dwóch tygodni zostanie zatwierdzone przez władze obu spółek. Ten termin upływa w najbliższy czwartek.

Brak zgody Rady Ministrów na umowę z Rosjanami jest mało prawdopodobny. I to pomimo krytycznych opinii opozycji o tym dokumencie. Najwięcej kontrowersji wzbudza wydłużenie w czasie obecnie obowiązującego kontraktu importowego o piętnaście lat, do 2037 r., oraz zwiększenie dostaw surowca o 2,3 mld m sześc. surowca.

Eksperci wskazują jednak na to, że Polsce dodatkowe dostawy gazu z Rosji w tym roku i w kolejnych latach będą potrzebne. Sytuacja może się zmienić dopiero po wybudowaniu gazoportu w Świnoujściu w połowie 2014 r. Wtedy stanie się możliwy import gazu skroplonego (LNG) od dowolnego producenta.

Bez porozumienia z Rosją w tym roku w Polsce mogłoby zabraknąć ok. 2 mld m sześc. gazu, przy zużyciu krajowym sięgającym ok. 14 mld m sześc. Problemy mogły się pojawić już w czasie silnych mrozów w styczniu, ale Gazprom zgodził się zwiększyć eksport do Polski. Mimo to z magazynów krajowych i tak czerpano maksymalne ilości surowca....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8544

Spis treści

Druga strona

Zamów abonament