Przygotowanie budżetu z ułatwieniami
Coraz częściej są używane w przedsiębiorstwach średnich, a nawet małych. Przydają się zwłaszcza wtedy, gdy firma gromadzi wiele danych. Wtedy Excell już nie wystarczy
Zaawansowane aplikacje analityczne, zwane też systemami Business Intelligence, do niedawna były wykorzystywane głównie przez wielkie korporacje. Teraz są używane także przez małe i średnie firmy.
Przydają się nie tylko szefom, lecz również pracownikom niższego szczebla do analizowania i kontrolowania działań operacyjnych. Umożliwiają podejmowanie decyzji biznesowych na podstawie aktualnych danych, co pozwala szybciej reagować na potrzeby rynku i ustrzec się przed porażką.
Firma analityczna Aberdeen Group zapytała w 2008 r. dyrektorów finansowych amerykańskich firm, dlaczego sięgają po rozwiązania analityczne.
42 proc. badanych jako najważniejszy powód podało chęć poprawienia dokładności budżetów. Dla 37 proc. było to przyspieszenie reakcji na zmianę uwarunkowań, dla 34 proc.
– skrócenie czasu budżetowania, zmniejszenie jego pracochłonności i kosztów. Wśród powodów wymieniano także potrzebę włączenia większej liczby decydentów w proces budżetowania (26 proc.) i zwiększenie przejrzystości budżetowania (18 proc).
Odpowiedzi polskich przedsiębiorców byłyby podobne, choć skala stosowania aplikacji analitycznych jest inna. W Europie i USA 95 proc. małych i średnich firm używa takich aplikacji przy budżetowaniu, w Polsce na razie nie więcej niż 20 proc.
Popularny, ale nie zawsze najlepszy ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta