ZUS musi wiedzieć, ile w ciągu roku zarobił pracujący emeryt
Wartość poborów ma duże znaczenie. Jeśli emeryt przekroczy ustawowe granice, organ rentowy okroi lub w ogóle wstrzyma wypłatę
Osoby pobierające emeryturę bądź rentę często pozostają jeszcze czynne zawodowo, dorabiając do świadczenia z ZUS. Jednak takie dodatkowe zarobkowanie nie pozostaje zupełnie bez wpływu na otrzymywaną emeryturę czy rentę. Jej wysokość może zostać zmniejszona lub wypłata całkiem wstrzymana, w zależności od poziomu przychodu z zatrudnienia.
Poza tym emeryt (rencista) ma obowiązek niezwłocznie poinformować ZUS o podjęciu (zaprzestaniu) pracy, a pracodawca potwierdzić to, informując o wysokości ustalonego wynagrodzenia.
Oprócz samego zawiadomienia zarówno emeryt (rencista), jak i zakład pracy do końca lutego każdego roku zawiadamiają ZUS o łącznej kwocie przychodu osiągniętego w roku poprzednim.
Zmniejszenie lub zawieszenie
Emerytury i renty są zawieszane lub zmniejszane na zasadach określonych w art. 104 – 106 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227, dalej ustawa emerytalna).
Nie dotyczy to jedynie emerytów, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, tj. 60 lat kobieta i 65 lat mężczyzna. Te osoby mogą być spokojne o swoje emerytury i dorabiać bez ograniczeń.
Na zawieszenie prawa do świadczeń lub ich okrojenie wpływa przychód osiągany z tytułu wykonywania działalności podlegającej obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym. Za taką działalność...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta