Rezygnacja z protestu skróci postępowanie
Trzyetapowa procedura rozstrzygania sporów została zastąpiona krótszą, dwuetapową. Spowoduje to, że czas potrzebny do rozstrzygnięcia sporu zostanie znacznie skrócony
Rozwiązanie takie wprowadziła uchwalona 2 grudnia 2009 r. nowelizacja ustawy – Prawo zamówień publicznych (DzU nr 223, poz. 1778), która obowiązuje od 29 stycznia 2010 r. Nowe przepisy stosuje się więc do postępowań o udzielenie zamówienia wszczętych po jej wejściu w życie.
Jak bowiem wynika z art. 4 ust. 1 nowelizacji do postępowań i konkursów wszczętych przed dniem jej wejścia w życie, stosuje się przepisy dotychczasowe. Oznacza to, że trzyetapowa procedura rozstrzygania sporów będzie funkcjonować jeszcze przez jakiś czas.
Decyduje wartość przetargu
Najważniejszą zmianą jest rezygnacja z protestów. Podstawowym środkiem ochrony prawnej staje się odwołanie, które wykonawca składa bezpośrednio do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Tak wszczęty spór rozstrzygany będzie przez organ niezależny od stron postępowania w sprawie udzielenia zamówienia publicznego, czyli przez Krajową Izbę Odwoławczą.
Jednak nie we wszystkich przetargach będzie można z odwołania skorzystać. Nowelizacja wprowadziła bowiem pewne ograniczenia. Wiążą się one z wartością zamówienia. W przypadku gdy jest ona niższa od progów unijnych, odwołanie można złożyć tylko na cztery rodzaje czynności zamawiającego.
Wymienia je znowelizowany art. 180 ust. 2 prawa zamówień publicznych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta