Alternatywne metody rozstrzygania sporów
Rozwiązanie konfliktu nie musi oznaczać wygranej jednej i przegranej drugiej strony. Zanim pójdziemy do sądu, warto skorzystać z mediacji i próbować wypracować kompromis. Jeżeli to się nie powiedzie, pozostaje jeszcze arbitraż
Alternatywne sposoby rozstrzygania konfliktów wyłączające jurysdykcję państwową, są znane na świecie od wieków. Sądy polubowne były wykorzystywane już w starożytnym Rzymie, a moc wyroków państwowych nadał im Justynian.
Dzisiaj sądownictwo arbitrażowe jest coraz chętniej wykorzystywane przez polskich przedsiębiorców. Wynika to z wielu jego zalet, zwłaszcza widocznych przy rozstrzyganiu sporów międzynarodowych, czyli związanych z realizacją transakcji handlu zagranicznego.
Bez antagonizmów
Nawet perfekcyjnie przygotowany kontrakt i stosowanie dodatkowych zabezpieczeń (uwarunkowane formy płatności, gwarancje, świadectwa i oświadczenia podmiotów trzecich) nie dają całkowitej pewności, że transakcja przebiegnie bezproblemowo. Zawsze mogą pojawić się rozbieżności w interpretacji pewnych pojęć lub ustaleń. Zanim strona, która czuje się pokrzywdzona, pójdzie do sądu, warto starać się spokojnie takie niejasności i nieporozumienia rozwiązać.
Jeżeli kontrahenci nie są w stanie znaleźć wspólnego języka, mogą skorzystać z usług mediatora. Będzie to osoba (osoby) trzecia, która po wysłuchaniu stron i zapoznaniu się z ich stanowiskami zaproponuje własne rozwiązanie. Różnica polega na tym, że pomysł nie wychodzi bezpośrednio od jednego z partnerów. Nie jest tym samym „narzucany” drugiemu. Łatwiej będzie w ten...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta