Kosztowne zakupy w czasie pracy
Pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia mimo niewykonywania pracy tylko wtedy, gdy mówią tak przepisy kodeksu pracy lub przepisy szczególne
Kodeks pracy zawiera przepisy dotyczące ochrony wynagrodzenia za pracę (art. od 84 do 91 k.p.). Wśród tych przepisów istotne znaczenie ma również art. 87 § 7 k.p., zgodnie z którym pracodawca może odliczyć z wynagrodzenia za pracę, w pełnej wysokości, kwoty wypłacone w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia.
Na podstawie tego przepisu pracodawca może więc dostosować wysokość wynagrodzenia do czasu faktycznie przepracowanego przez pracownika. Może tego dokonać poprzez zmniejszenie wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi w danym miesiącu za czas jego nieobecności w pracy, gdy nieobecność ta nastąpiła już po wypłaceniu wynagrodzenia, a brak jest przepisów szczególnych, które przewidują obowiązek wypłacania wynagrodzenia za czas tego typu nieobecności.
Ekwiwalentność
Tak więc przepis ten umożliwia zachowanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta