Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fortece króla Salomona

24 lutego 2010 | Nauka | Krzysztof Urbański
Dr Eilat Mazar prezentuje plan odkrytych murów obronnych starożytnej Jerozolimy tuż za obwarowaniami dzisiejszego Starego Miasta
źródło: PAP/EPA
Dr Eilat Mazar prezentuje plan odkrytych murów obronnych starożytnej Jerozolimy tuż za obwarowaniami dzisiejszego Starego Miasta

Fragment murów obronnych sprzed 3 tys. lat, opisanych przez Biblię, odkryli izraelscy badacze w Jerozolimie

– To najwspanialsza konstrukcja, jaką odkryliśmy, z czasów Pierwszej Świątyni (tak historycy nazywają okres od panowania króla Dawida do zburzenia Jerozolimy przez Babilończyków w 587 r. p. n. e.) – powiedziała dr Eilat Mazar z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, która kierowała wykopaliskami. – To niezbity dowód, że w X w.p.n.e w Jerozolimie był ośrodek władzy zdolny do wznoszenia skomplikowanych budowli.

Biblijny opis

Jeżeli archeolodzy nie pomylili się w datowaniu znaleziska, mury obronne odsłonięte mogły być zbudowane przez króla Salomona. Znajdują się na wzgórzu Ofel, na południe od Wzgórza Świątynnego, tuż za murami dzisiejszego Starego Miasta. Najwyższa część wzniesienia Ofel stanowiła kolebkę Dawidowej stolicy.

– Po raz pierwszy udało się odkryć elementy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8557

Spis treści
Zamów abonament