Powiększony przez radę fundusz nie będzie refundowany
Gmina może podjąć uchwałę, w której postanowi zwiększyć środki funduszu sołeckiego ponad wynikające z ustawy limity. Tych dodatkowych kwot nie wlicza się do wydatków wykonanych, które zwraca budżet państwa
Rozstrzygnięcie, czy w gminnym budżecie wyodrębnić środki stanowiące fundusz sołecki, podejmuje rada gminy. Jak wynika z art. 1 ust. 1 ustawy z 20 lutego 2009 r. o funduszu sołeckim (DzU nr 52, poz. 420 ze zm.), uchwałę w tej sprawie podjąć należy do 31 marca roku poprzedzającego rok budżetowy. W roku ubiegłym decyzję o wyodrębnieniu funduszu w budżecie na 2010 r. trzeba było podjąć do końca czerwca (art. 6.).
Fundusz ten nie jest funduszem celowym, a jego środki mogą być przeznaczone jedynie na realizację zadań określonych w ustawie, czyli przedsięwzięć zgłoszonych we wniosku sołectwa, które zalicza się do zadań własnych gminy, które służą poprawie warunków życia mieszkańców i są zgodne ze strategią rozwoju gminy. Z funduszu sołeckiego można również sfinansować działania zmierzające do usunięcia skutków klęski żywiołowej.
Wiążąca uchwała
Warunkiem przyznania w danym roku budżetowym środków z funduszu jest złożenie przez sołectwo wniosku do wójta. Powinno to nastąpić najpóźniej do 30 września roku poprzedzającego rok budżetowy. Dochowanie tego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta