Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak z działacza stać się biznesmenem

24 lutego 2010 | Gazeta prawa i podatków | Michał Kosiarski

Pracę społeczną można połączyć z prowadzeniem biznesu. Stowarzyszenia i fundacje zajmujące się tym muszą jednak dopełnić kilku formalności

Z przepisów wynika, że głównym celem stowarzyszenia jest działalność o charakterze niezarobkowym. Nie po to powołuje się stowarzyszenie, aby zajmowało się tylko działalnością gospodarczą i osiąganiem zysków. Nie oznacza to jednak, że zarabianie jest zakazane – wręcz przeciwnie, taką możliwość przewiduje wprost art. 34 prawa o stowarzyszeniach.

Stowarzyszenia mogą zarabiać na działalności wydawniczej, organizowaniu różnego rodzaju imprez, szkoleń, warsztatów, prowadzeniu poradni i na wielu innych obszarach.

Najpopularniejsza forma działalności społecznej, to stowarzyszenie rejestrowe (mające minimum 15 członków, podlegające rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym). Może ono prowadzić działalność gospodarczą pod warunkiem, że dochód z niej przeznaczany jest na cele statutowe i nie jest dzielony pomiędzy członków.

Chodzi o to, aby stosując formę stowarzyszenia, nie omijać przepisów np. prawa handlowego. Orzecznictwo sądowe dość rygorystycznie podchodzi do tych spraw i podkreśla, że nie jest dopuszczalny podział dochodu pomiędzy członków stowarzyszenia także wówczas, gdy są oni pracownikami stowarzyszenia.

Tak wynika z uchwały siedmiu sędziów Sądu Najwyższego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8557

Spis treści
Zamów abonament