Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Z prądem morskim do Vinlandii

27 marca 2010 | Bitwy i wyprawy morskie | Robert Przybylski

Znany badacz kultur i żeglarz Thor Heyerdahl zauważył, że na drodze z Norwegii czy Wielkiej Brytanii przez Szetlandy, Wyspy Owcze, Islandię, Grenlandię i Ziemię Baffina do Labradoru i kontynentu amerykańskiego nie ma przestrzeni oceanu o szerokości większej niż długość jeziora Michigan.

Co więcej, żeglugę z Europy do Ameryki Północnej ułatwia Prąd Zatokowy, który rozdziela się przy Islandii i jedna z jego gałęzi płynie w kierunku Labradoru. Z kolei Prąd Labradorski spływa na południe wzdłuż wybrzeży kontynentu północnoamerykańskiego. Niezbyt duże odległości między lądem (do 500 km) i prądy morskie ułatwiły ludom północy żeglugę do nowych lądów, chociaż nie dysponowały one dużymi statkami, a jedynie wiosłowo-żaglowymi łodziami.

Prawdopodobnie już w VI wieku irlandzki biskup Brendan dopłynął w skórzanej łodzi do Ameryki Północnej. Wyprawa Tima Severina z 1976 i 1977 roku przebyła tym samym szlakiem północny Atlantyk od Irlandii do Nowej Funlandii. Replika łodzi miała 11 m długości,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8584

Spis treści
Zamów abonament