Morska religia Stefana Żeromskiego
W maju 1807 roku generał Jan Henryk Dąbrowski odwiedził syna, który ciężko ranny leczył się od kilku miesięcy w klasztorze oliwskim. Sam generał chodził o lasce, ranny w nogę w trakcie zdobywania Tczewa.
Oficerowie opowiedzieli twórcy Legionów przebieg wypadków, które – po ciężkich walkach – doprowadziły do zdobycia wyspy Holm (przyłączonej do Gdańska w 1902 r., na jej terenie obecnie znajdują się stocznie). Rozmarzył się Dąbrowski: „Moskale i Prusaki tutaj razem, w tym gnieździe. Na wyspie Holm, u bramy Zielonej Gdańska – Moskale na straży. A moje młode Wojtki i Wawrzki w nich po społu! Ten Holm wzięli!
– Przyszedłem – poszepnął do siebie, kiwając sennie głową. – Przyszedłem na miejsce aż do morza. Z dala, z dala. Zza siedmiu gór, zza siedmiu rzek. Niemałom pogubił braci. Poginęli mi najmężniejsi w długich drogach, w zażartym boju. Słuchajcież, wy, co śpicie w ziemi włoskiej, w ziemi francuskiej, w Szwajcarach, w niemieckiej ziemi: Pognębiony jest Krzyżak i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta