O jakich formalnościach trzeba pamiętać przy rozliczaniu VAT
Niedopełnienie przez podatnika obowiązków administracyjnych może łączyć się z zastosowaniem równie uciążliwych sankcji, jak w przypadku błędnego wyliczenia podatku
Przepisy o VAT, mimo licznych nowelizacji, wciąż wzbudzają kontrowersje, a sądy administracyjne i organy skarbowe wydają liczne, często sprzeczne ze sobą, rozstrzygnięcia w konkretnych sprawach. Przedsiębiorcy muszą zaś, na tej niepewnej podstawie, podejmować decyzje dotyczące rozliczeń podatkowych, pamiętając o tym, że mogą one być weryfikowane przez fiskusa przez kilka następnych lat.
Trudności przy rozliczaniu VAT pojawiają się nie tylko na etapie ustalenia, czy dana czynność podlega opodatkowaniu lub określenia wysokości podatku (a więc np. ustalenia podstawy opodatkowania i stawki podatku). Często związane są z prawidłowym wypełnieniem obowiązków administracyjnych, których na gruncie obecnie obowiązujących przepisów nie brakuje.
Najczęściej obowiązki te obejmują wystawienie faktury (lub też faktury wewnętrznej), uwzględnienie jej w ewidencji VAT oraz deklaracji podatkowej. W niektórych sytuacjach konieczne będzie przygotowanie deklaracji Intrastat oraz informacji podsumowującej. Sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej może pociągać za sobą konieczność prowadzenia ewidencji za pomocą kas fiskalnych.
Wystawianie faktur
Jednym z podstawowych obowiązków spoczywających na podatnikach jest udokumentowanie transakcji za pomocą faktury VAT. Wynika z niej, co do zasady, kwota podatku należnego z tytułu danej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta